OKJ-s vagy felsőfokú szakképzésen vagy és közeleg a záródolgozat leadásának határideje? Pánikra semmi ok: ha találtál egy jó témát, és megvan hozzá a megfelelő szakirodalom, már csak egy záródolgozat minta kell, hogy kéznél legyen. Cikkünkben hoztunk is neked egyet, hogy ne a vázlatírással menjen az értékes időd!
Terjedelem
A legtöbb intézményben megadott záródolgozat minta szerint az elvárt terjedelem általában 20-30 oldal. Ugyanakkor mint mindent, ezt is iskolája, képzése válogatja – jól figyelj tehát, amikor a kifejezetten a képzésedre érvényes elvárásokról van szó, és ha valamit nem tiszta, vagy elfelejtetted feljegyezni, ne szégyellj kérdezni!
Záródolgozat minta: az első oldalak
Záródolgozatról az első benyomás a címoldal alapján születik meg, ezért fontos odafigyelni, hogy minden lényeges elem szerepeljen rajta. Az esetek többségében az ideális záródolgozat minta címoldala tartalmazza az intézmény nevét, a szakképesítés pontos megnevezését és OKJ számát, a záródolgozat címét, a készítő nevét, osztályát, valamint a témavezető nevét. A címoldalt a képzés helyének (település) és a végzés évének megjelölése zárja.
Elvárt még a tartalomjegyzék készítése is, ami megkönnyíti az olvasónak a tájékozódást az egyes fejezetek között. Ha a szöveg szerkesztésére Wordot használsz, a program pár gombnyomásra automatikusan elkészíti neked.
Ezt követi a bevezetés, amelyben bemutatod a dolgozatod kiinduló felvetését, hipotézisét, vagy az esettanulmány kiindulási helyzetét. Mi az, amire szeretnél rávilágítani a dolgozatoddal? Van-e konkrét állítás, ami szeretnél bizonyítani? A bevezetés a megfelelő szakasz arra is, hogy megindokold a témaválasztásodat.
Az elméleti felvezetés arra szolgál, hogy vázold a témában elérhető releváns szakirodalmat, és felvezesd a dolgozatod további részének szerkezetét. Ehhez elengedhetetlen, hogy a konzulensed, szaktanárod segítségét kérd: nekik nagyobb rálátásuk van a témában elérhető hasznos kiadványokra, tanulmányokra.
Záródolgozat minta: a szöveg teste
Terjedelemtől függően az az ideális, ha a téma tárgyalása legalább 5-12 oldalt tesz ki. Ez a rész a záródolgozat minta lényegi eleme: itt van lehetőséged arra, hogy bővebben kifejtsd, amit a kutatásod során tapasztaltál, vagy az esettanulmány periódusában történt. A tárgyaláshoz az a legjobb, ha a bevezetésben bemutatott kérdéseket, célokat tekinted vázlatnak: ha ezek alapján haladsz, írásod logikusan felépített, átlátható munka lesz.
Záródolgozat minta: összegző részek
A záródolgozat minta összegzés szakasza azt kívánja, hogy a tárgyalásban kifejtettekből levont következtetéseket rendszerezd. Írd le, milyen konkrét eredményekre jutottál, mik voltak a kutatásod esetleges korlátai, és milyen további kutatási lehetőségekre világít rá a dolgozatod.
Záródolgozat minta: irodalomjegyzék
Kiemelten fontos, hogy a dolgozat írása közben bármire is hivatkozol, azonnal jelöld! Ezzel nagyon megkönnyíted a dolgodat – hiszen a záródolgozat minta kötelező eleme az irodalomjegyzék, vagyis a bibliográfia. Ne feledd a szövegközi hivatkozásokat sem!
Ha tetszett a záródolgozat minta, de jól jönne még egy kis segítség, írj nekünk!
Pedagógus portfólió írás és leadás szabályai
Pedagógus portfólió útmutató lépésről lépésre a sikeres minősítéshez
Pedagógus portfólió írás az első lépéstől az utolsóig mintával és útmutatóval
Szakdolgozat írás gyakori kérdések – 4+1 kérdés és válasz a sikeres dolgozatért
Mennyi idő kell a szakdolgozat íráshoz?
Kövess minket Facebook-on!