Így válassz beadandó témát - IQfactory Szakdolgozat írás, dolgozat írás

Így válassz beadandó témát

A témaválasztás a beadandó írás első lépése. Nem mindig van rá lehetőség, hiszen előfordul, hogy az oktató maga osztja ki a témákat – de ha igen, mindenképp használd ki, hiszen egy okos beadandó téma választással óriási előnyhöz juthatsz. A beadandó téma a munkád alfája és omegája, a sikered egyik legfontosabb kulcsa: lássuk, mire kell figyelned, ha a legjobb döntést szeretnéd meghozni!

Ha kötött a beadandó téma választása

Amikor egy tárgy oktatója listát ad ki, amelyből kiválasztható a beadandó téma, a feladatod viszonylag egyszerű. Bár kevesebb szabadságot ad, mintha nyitott lenne az ötletelés lehetősége, nézd a jó oldalát – cserébe megkímél a bőség zavarától! Persze gyakran előfordul, hogy a beadandó téma kiválasztása így is kihívást jelent, ennek pedig általában két oka van: vagy túlzott lelkesedéssel tölt el a feladat és alig tudod eldönteni, melyik kedvenc témádról írj; vagy az adott tárgy a kellő kreditmennyiséghez lenyelendő keserű pirulát jelenti számodra, és totálisan hidegen hagy az összes lehetőség.

Ha az előbbi igaz rád, szűkítsd le a beadandó téma keretet egy hármas “toplistára”, és szánj rá egy órát, hogy utánanézz, milyen források állnak rendelkezésre, milyen kutatásokat végeztek már a témában, és azt válaszd, amelyhez a legjobb szakirodalmakból válogathatsz, és amelyiknél már a böngészés közben is felvillan a fejedben a villanykörte, mert látsz magad előtt egy teljesíthető, logikus felépítést.

Ha olyan a tárgy, hogy már a beadandó téma kiválasztása is szenvedést jelent, próbáld megtalálni azt a lehetőséget, amit a lehető legkevesebb energiaráfordítással, elfogadható minőségben meg tudsz csinálni. A címét olvasva egy pár foszlánynál több is eszedbe jut az órák anyagából? Bökj rá, idézd fel az emlékeidet, gyűjts hozzá pár jó forrást, és gyűrd türelemmel, amíg túl nem leszel rajta.

 

Ha a beadandó téma kitalálása teljesen a Te feladatod

Mondhatnánk, hogy a határ a csillagos ég, de természetesen a tárgy keretein belül kell maradnod. Az is fontos, hogy a beadandó téma valamilyen módon kapcsolódjon a tárgy anyagához – gondolhatsz rá úgy is, mintha a kedvenc órád tartalmához írnál kiegészítő anyagot. Az is jól működhet, ha próbálsz figyelni az órán elhangzott vagy a jegyzetekben megemlített kitekintésekre, extra szakirodalmi ajánlásokra (ez alatt az olyan kiszólásokat értjük, mint a “ha ez valakit külön érdekelne bővebben, olvassa el ezt és ezt a könyvet/tanulmányt”. Ha a beadandó téma egy ilyen kitekintésre épül, az nemcsak a munkádat könnyíti meg, de az oktató is biztosan értékeli majd a figyelmedet.

A hideg ráz az aktuális tárgytól? Szabad választás esetén úgy érezheted, még nehezebb a dolgod. Természetesen itt is segíthet kapaszkodót találni beadandó téma ügyben, ha a fent leírt tippeket követed, de ennél kevesebb energiaráfordítással is találhatsz témát. Kérdezd körbe a szaktársaidat, ki melyik beadandó téma mellett teszi le a voksát! A kis közvélemény kutatásod eredményei közül válaszd ki azt, amelyik a legkevésbé untat – és semmiképp ne írj pont ugyanarról, hanem találj ahhoz kapcsolódó szimpatikus témát, ami egy másik szemszögből indul ki. 

A beadandó téma már megvan, de jól jönne egy kis segítség? Vedd fel velünk a !

Tippek és trükkök a diplomavédés prezentációhoz

Így építsd fel a diplomavédés ppt-d!

Diplomamunka a témaválasztástól a leadásig!

A diplomamunka minta, amit eddig kerestél!

Így győzd le a lámpalázat diplomavédés / prezentáció előtt!

 


Kérj ingyenes árajánlatot!

Milyen tanulmányokat folytatsz?

BA

MA

PhD

Egyéb

10,000+ elégedett ügyfél
1,000+ szakember
250+ szakterület

Kövess minket Facebook-on!