Tanulmányaink és karrierünk során is elengedhetetlen, hogy néha új szögből közelítsünk meg problémákat. Ráadásul egy 2010-es IBM kutatás során az 1500 megkérdezett CEO legtöbbje azt válaszolta, hogy számukra a dolgozóik legfontosabb kvalitása a kreativitás. Tehát ahhoz, hogy jó munkahelyet találjunk, a tárgyi tudás elsajátítása mellett erre is szükségünk van. Szerencsénkre a kreativitás nem egy állandó jellemző, így fejlesztése is úgy megy, mint bármely izmunk erősítése. Rendszerességgel és különböző gyakorlatok kombinációjával érhetjük el.
Nem célunk idegtudomány-kutatási mélységekig merészkedni, de a kreativitás biológiájának kutatása során kiderül, hogy kettő tényező segíti elő a kreatív „aha” pillanatokat:
Szerencsére ez a kettő tényező elősegíthető, mesterségesen is produkálható. Ezért hoztunk neked egy hét napos kihívást, amellyel egy hét alatt már elősegítheted kreativitásod fejlődését.
Ha te is megszokásból mindig ugyanannál az asztalnál dolgozol, próbáld ki, hogy elmész egy közeli kávézóba, vagy könyvtárba! Vagy ha otthon maradsz, akkor rakj rendet az asztalodnál. Vagy ha a munkahelyeden szeretnél kreatívabb lenni, válassz egy olyan utat odafele, amerre még nem jártál. Az újdonság impulzusa arra fogja motiválni agyadat, hogy másképp gondolkozzon.
Bővítsd az „adatbázist” azzal, hogy egy tanulmányaidtól és munkádtól eltérő dologról tanulsz. Vegyél a kezedbe egy ismeretterjesztő könyvet, nézz meg egy érdekes dokumentumfilmet, kezdj el egy új podcastet, vagy nézz meg egy TEDx beszédet (lehet ez az első). Vagy használd a Wikipédia „Lap találomra” funkcióját, amellyel egy véletlenszerű cikket olvashatsz. Azonban fontos, hogy lekössön a téma és érdekeljen, nehogy csak untasd magad.
Segíts tudatalattidnak a figyelmedbe ajánlani azokat a gondolatokat, amivel foglalkozik. Rendkívül sok más pozitív hatása is van a meditációnak, tapasztald meg ezeket is. Ha még sosem meditáltál, vagy úgy érzed, elkélne a segítség, ajánljuk figyelmetekbe a Headspace nevű alkalmazást.
Egyszerűnek hangozhat ez a pont, de összetettebb, mint elsőre gondolnád. Számos tanulmány megállapította, hogy az alváshiány csökkenti a problémamegoldó, koncentráció képességet és – kitaláltad -, kreativitást is. Azonban ezen kívül van még egy oka, hogy ezt javasoljuk; az álmok. Álmainkban elfeledkezünk a határokról, így kevés ennél kreatívabb „tevékenységet” folytathatunk. Elalvás előtt például gondolj arra a dologra, amire egy kreatív megoldást keresel, és ezzel nagyban befolyásolhatod, hogy álmaidban esetleg gondolkodj rajta. Vezess álom naplót és így nem is fogod elfelejteni és könnyebben összefüggéseket vonhatsz.
Tudjuk, hogy eddig is számtalan helyről hallod, hogy miért kéne rendszeresen mozogni és még egy blogcikk nem fog mindent megváltoztatni. Azonban tudtad, hogy a betegségek elkerülése, karcsúsítás, izomépítés és stressz csökkentésen kívül a tudósok összefüggésbe hozták a testmozgást a problémamegoldó képességgel és a kreativitással is? Nem kell megszakadnod a konditeremben, elég, ha időt szakítasz egy fél órás sétához is (lehetőleg a természetben, hogy friss oxigénnel is feltöltődj).
Nem kell művészi pályára állnod csak azért, hogy alkothass valamit. Sokakban megtalálható az igény az efféle időtöltésre, de az is előfordulhat, hogy megijeszt már a puszta gondolat is. Ha így van, ne aggódj, a cél nem a tökéletesség. Az a lényeg, hogy egy üres papírból bármilyen rajz, festmény, vers vagy éppen origami legyen, esetleg a pár falécből madáretető, vagy a gombolyagból sál. Engedd el a fantáziád, vagy ha az túl ijesztő, nézz ötleteket, inspirálódj. A Skillshare nevű oktató portálon például, garantáltan találsz valamit, ami érdekel.
Igen, jól olvastad. Hagyj magadnak egy kis időt a semmittevésre. Nem, nem arra buzdítunk, hogy egész nap a kedvenc sorozatodat bámuld, vagy maratoni videojátékozást tarts. Egyszerűen ülj le a gondolataiddal és hagyd, hogy belemerülhess abba, amibe szeretnél. Hagyd, hogy jöjjenek a jó ötletek. (Segíthet, ha erre a napra teszed a képernyőmentes napot.)
Ha véget ért a heted, reflektálj, hogy mely tevékenységek után érezted a legkreatívabbnak magad. Ha kiválasztottad, akkor azokból a tevékenységekből próbálj minél többet beépíteni az elkövetkezendő heteidbe. Így tarthatod fent a rendszerességet, így fejleszthető a kreativitás.
Ezt már olvastad?
9 ROSSZ TANULÁSI SZOKÁS, AMIVEL SZAKÍTANOD KELL 2020-BAN
Kövess minket Facebook-on!