Ha cikkünk megjelenésekor fogsz hozzá a pedagógus portfóliód megírásához, akkor ne aggódj, még időben vagy. Nem árt minimum egy-két hónappal a határidő előtt elkezdened a dokumentumok összeállítását, hiszen a színvonalas anyagok kiválasztása időigényes folyamat. A pedagógus portfólió 2020-as leadási határideje 2020. november 25. Érdemes ezt a dátumot pirossal bekarikáznod a naptáradban. Hogy a határidőre minden a legnagyobb rendben legyen tekintsd meg pedagógus portfólió mintánkat, valamint kövesd útmutatónkat és tippjeinket
Alaposan térképezd fel, hogy milyen dokumentumokat kell majd összeállítanod a munka során, tervezd meg előre, hogy az egyes részekre mennyi időre lesz szükséged, hogy biztosan be tudd tartani a határidőt. Mivel a portfólió összeállítása is egy alkotó folyamat az idő kulcsfontosságú. Minden feladatra szánj egy kicsit több időt, mint amit szükségesnek tartasz, így biztosan nem fogsz összecsapott munkát kiadni a kezeid közül. Érdemes az Oktatási Hivatal honlapján is tájékozódnod a pedagógus portfólió összeállításának követelményeiről, amelyet IDE kattintva elérhetsz. A tervezéshez segítséget nyújt pedagógus portfólió mintánk, amely tartalmazza az összes kötelező elemet:
A szabadon választható dokumentumok között az alábbiak szerepelhetnek:
Miután áttekintetted, hogy milyen feladatok is várnak rád, fontos, hogy elfogadd: a pedagógus portfóliót mindenképp le kell adnod, a halogatással csak a saját esélyeidet rontod. Ha nagyon nem fűlik a fogad hozzá, akkor javasoljuk, hogy kezd az alábbiakkal a munkát:
Ezek a feladatok nem vesznek igénybe sok időt, viszont segítenek abban, hogy ráhangolódj a pedagógus portfólió összeállítására.
A fentieknél alaposabb megtervezést igényel
Ezekre érdemes akár több hetet szánni, nem pedig egy nap alatt letudni, hiszen, ha elkezdesz foglalkozni a témával, akkor folyamatosan eszedbe fognak jutni újabbnál újabb ötletek. Hagyj időt a kreatív gondolatok kialakulásának! Fontos, hogy szem előtt tartsd: a pedagógus portfólió célja, hogy hitelesen bemutassa képességeidet. Törekedj a pedagógiai tevékenységed körültekintő és szakszerű bemutatására, mivel ebben az esetben fogsz értékes dokumentumot kapni.
A tartalmi követelmények mellett figyelj a formai követelmények betartására is, amelyek az alábbiak:
7 tipp a magas minőségű pedagógus portfólió összeállításához:
Ha sikeresen összeállítottad a pedagógus portfóliót, átnézted, kiegészítetted és késznek ítéled meg, akkor nincs más dolgod, mint a határidő előtt feltölteni a www.oktatas.hu/pem felületre.
A munkád azonban ezzel még nem ért véget! A pedagógus portfóliód leadása után el kell kezdened felkészülni a bizottság érkezésére. Az első teendő ezzel kapcsolatban a bemutatásra kerülő két tanóra megtervezése. Csakúgy, mint a portfólió összeállítására, erre is érdemes időt szánni, többször is átnézni az anyagot, hozzáírni és módosítani rajta. Tudatosítsd magadban, hogy nincs okod pánikra, hiszen a bizottság nem egy tökéletes tanárt akar látni, hanem olyan oktatót, aki természetesen és megfelelően tud reagálni a nem várt helyzetekre is, és a lehetőségekhez mérten hatékonyan tudja átadni a tananyagot a diákok számára.
Ezt követően fusd át az intézmény dokumentumait és állíts össze egy 15 perces prezentációt, amelyben bemutatod azokat a dolgokat, amiket fontosnak tartasz a szakmai fejlődésed tekintetében. Ha ezekkel végezték, akkor fontold meg, hogy mely képességedet szeretnéd reflektorfénybe állítani a minősítéskor, és gondold végig, hogy hogyan fogod ezt a bizottság tudtára adni a védés során.
Ha alaposan megtervezed pedagógus portfólió mintánk különböző pontjainak tartalmát, hagysz magadnak időt a legjobb ötletek kigondolására és megfogadod tippjeinket, akkor biztosan magas színvonalú dokumentum kerül majd ki a kezeid közül. Ha segítségedre lehetünk portfóliód összeállításában, vagy kérdésed adódott, bátran fordulj hozzánk!
PEDAGÓGUS PORTFÓLIÓ ÚTMUTATÓ A SIKERES MINŐSÍTÉSHEZ
Kövess minket Facebook-on!