Hogyan válasszunk kutatói kérdést, hipotézist?
Ha sikeresen túlestünk a szakdolgozat/diplomamunka témaválasztásán, és már a konzulens személyét is megtaláltuk, akkor ideje, hogy mélyebben beleássuk magunkat a témába. Optimális esetben tanulmányaink során érintettük a kérdéses tárgyat/területet (talán épp ezért is akarunk erről/ebből szakdolgozatot írni), ennél is optimálisabb esetben eleve rendelkezünk kérdés/hipotézis-elképzeléssel. Ha ez nem így van, akkor több lehetőség közül választhatunk:
A szakdolgozat célját, az általa boncolgatott kérdések, illetve a hipotézis tekintetében olyasmit érdemes választani, ami
Ha sikerül találnunk olyan témát, ami a fenti kritériumoknak többé-kevésbé megfelel, akkor érdemes leellenőrizni az elképzelésünket, egyfelől – jó barátunk a Google segítségével, másfelől konzulensünk véleményét is kikérhetjük. Így sok felesleges munkától kímélhetjük meg magunkat.
Érdemes még egy apró szempontot figyelembe venni: akármilyen szomorú, avagy lehangoló kutatói témát és hipotézist is találunk, érdemes olyan megfogalmazást találni, amelynek van valami pozitív kicsengése, ami kvázi „értelmet ad” a záródolgozatban elvégzett munkának.
Látogass vissza hozzánk néhány nap múlva, hogy megismerd a kiváló témavázlat elkészítésének módját!
IQfactory Team
Kövess minket Facebook-on!