A szakdolgozat védése
A diplomamunka védése tulajdonképpen egy pongyola fogalmazás, hiszen senki sem támad, egészen egyszerűen arról van szó, hogy a záródolgozat bírálói a munka elolvasása és értékelése után megfogalmaznak egy (vagy több) kérdést, amelyre a végzős válaszát várják. Válaszolni kell, nem pedig védekezni. Ennek a kérdésfelvetésnek több funkciója is van:
A szakdolgozat védése tulajdonképpen egy szóbeli vizsga, azzal a könnyebbséggel, hogy egyfelől a „törzsanyag” saját művünk, másfelől a legtöbb helyen előre kiadják a védőkérdést, így a hallgatónak lehetősége van felkészülni (ez intézményenként, illetve vizsgafokozatonként eltérő lehet).
Mit tehet a végzős? Először is a legfontosabb, hogy jó záródolgozatot írjon, ami formailag és tartalmilag is megfelelő minőségű. Aztán olvassa saját művét kritikus szemmel próbáljon rátalálni annak gyenge/vitatható pontjaira, és készüljön fel ezekkel kapcsolatban. Ha megkapta a védőkérdést, akkor konkrétan arra koncentrálva nézze át a dolgozatát, illetve vonatkozó egyéb irodalmat, és szedje össze, jegyezze fel gondolatait, elképzeléseit a témával kapcsolatban. Végezetül szerkessze mindezt egybe, röviden, tömören, érthetően, a vizsgán pedig ismertesse a bírálókkal.
Maradj velünk, hogy megtudd, hogyan készíthetsz professzionális prezentációt a védéshez!
IQfactory Team
Kövess minket Facebook-on!