A konzulens által figyelembe vett szempontok a következők: nyelvezet, strukturáltság, profi szerkesztés, értekező próza, saját vélemény, automatikus tartalomjegyzék, szép ábrák, szöveg megértését könnyítő ábrák.
A záródolgozat írása során a konzulens egyfelől segítő, másfelől ő képviseli nemcsak az intézményt, de a szakmát is. Véleménye, észrevételei megfontolandóak, érdemes megtalálni vele a közös hangot, mert abból csak előnyünk származhat.
A szakdolgozat értékelése során első sorban az intézmény és a szakma szempontjait igyekszik érvényesíteni, optimális esetben saját egyéni ízlését háttérbe szorítja.
Mi az tehát, ami a konzulens számára fontos?
A dolgozat összképe, strukturáltsága, a szerkesztés módja az első, ami szembetűnik. Egy profi szerkesztés a gyengébb tartalomnak is csak hasznára válik.
A szakdolgozat nyelvezete. Legyen az értekező próza, vagy műelemzés, esetleg kísérletbemutatás, lényeg, az érthető, szabatos megfogalmazás, a választékos kifejezés. Értelemszerű elvárás az adott téma szaknyelvének adekvát alkalmazása is.
Nagyon fontos, hogy a diplomamunkában megjelenjenek saját gondolataink, egyéni véleményünk, másokét már leírták mások.
Szinte minden dolgozat megítélésén javít, ha ábrák, képek, táblázatok is tartoznak hozzá, melyek segítik a szöveg megértését, szemléltetik a leírtakat. Lényeges azonban, hogy ezek szépek, igényesen kidolgozottak legyenek (és mindig jelöljük a forrásukat).
A záródolgozat használhatóságát növeli, ha élünk a modern szövegszerkesztő programok kínálta lehetőségekkel, tehát ellátjuk automatikus tartalomjegyzékkel, használjuk a láb/végjegyzet-funkciókat, hiperhivatkozásokkal látjuk el a hivatkozott irodalmat. Ezek olyan apróságok, amelyek létrehozása nem igényel különleges számítástechnikai ismereteket, tulajdonképpen percek alatt elkészíthetők, mondhatjuk, hogy alapfelszereltségei a dolgozatnak.
Reméljük, hogy szakdolgozatod már a finisben van és a védésre készülsz. A következő bejegyzésünk erre vértez majd fel, amennyiben velünk tartasz.