Tervezed, hogy nyáron megkezded szakmai gyakorlatodat, vagy már zsebedben a diploma, és belevágsz a karrierépítésbe? Fontos, hogy mennyire vagy felkészült az állásinterjún: fogadd meg az alábbi tanácsokat, és bizonyosodj meg arról, hogy a lehető legjobb formádat hozod az interjún!
Az interjú előtt:
Mielőtt belevetnéd magad, itt van néhány lépés, amiket még a beszélgetés előtt kell megtenned.
Kutatás: Tudj meg minél többet a vállalatról és az interjúztatódról. Így elkerülheted a kínos csendet, és ők is megbizonyosodhatnak afelől, hogy komolyan veszed a dolgot.
CV: Készítsd elő az önéletrajzodat és minden fontos anyagot, amire csak szükséged lehet.
Csend: Kapcsold ki a telefonodat az állásinterjú előtt.
Idő: 20 perccel előbb indulj el, mint kellene. Gondolj csak egy otthon hagyott esernyőre, kulcsra, pénztárcára…
Még mindig jobb az interjú előtt várakozva összebarátkozni a recepcióssal, mint utolsó pillanatban, vagy késve beesni az interjúra, nem?
Az interjú alatt, irodában:
A sikeres elbeszélgetés kulcsa a megfelelő felkészülés és az interjúzási készségek.
Megfelelő kézfogás: várd meg, hogy az interjúztató kezdeményezze. Felejtsd el a „döglött hal” kézfogást, sugározz határozottságot, de ne légy tolakodó.
Fecsegés: habár a kommunikáció alapvető dolog az állásinterjúk során, fontos, hogy ne vidd túlzásba. Ügyelj arra, hogy a kommunikáció kétirányú legyen.
Testtartás: ne húzd magad alá és ne is keresztezd a lábaidat, ne kulcsold össze a karjaidat: ezek mind zártságot jelentenek. A testtartás nagyon fontos szerepet játszik minden szituációban, szóval próbáld a megfelelő testhelyzetet a beszélgetés teljes hossza alatt tartani, esetleg olvass pár cikket a testbeszédről.
Mosoly: mosolyogj akkor is, ha ideges vagy. Közvetlennek akarj tűnni, ne pedig távolságtartónak.
Udvariasság: használd az olyan mágikus szavakat, mint például: „kérem”, „köszönöm”.
Pénz: ne azzal kezdd a beszélgetést, hogy a juttatásokról, fizetésről érdeklődsz. Várj legalább az interjú feléig. Sokkal jobb benyomást keltesz, ha a pozícióval, céggel, csapattal kapcsolatos kérdéseket teszel fel elsőként.
Rágózás: Az interjú alatt ne legyen semmi a szádban. Kell ezt tovább ragoznunk?
Nevek: Úgy szólítsd az interjút végző személyt, ahogy ő tette azt a bemutatkozás során.
Az interjú alatt, vacsoránál:
Ritka eset gyakornoki vagy kezdő pozíciók esetén, inkább a későbbiekre nézve hasznos, ha tudod hogyan viselkedj egy ebéddel vagy vacsorával egybekötött felvételin.
Alkohol: ha az interjúztatód felajánlja, hogy meghív egy italra, finoman utasítsd el, és kérj egy pohár vizet.
Vacsora etikett: a megfelelő étkezési szokások használata alap dolog, mégis igen fontos szerepet játszik a másik megítélésében. Nem mindegy, hogyan hagyod az evőeszközt a tányérodon, miután befejezted a vacsorát.
Kis falatok: az ételből kis falatokat egyél egyszerre, és soha ne beszélj teli szájjal.
Hagyd ki a csirkeszárnyat: lehetőleg olyan ételt rendelj, amit nem kézzel szokás enni.
Árkérdés: olyan ételt válassz, ami nem túl drága. A kaviáros- homáros- libamájas bélszínt máskor is megkóstolhatod.
Számla: ha egy olyan interjúra hívtak meg, melyhez hozzátartozik egy vacsora elfogyasztása is, akkor nem vagy köteles fizetni a vacsorát, de a felajánlás helyénvaló.
Az interjú után:
Az interjút követő időszakban a viselkedés ugyanolyan fontos, mint maga az interjú.
Köszönőlevél: próbáld ki, hogy az interjú után küldesz egy köszönőlevelet. Itthon még ritka gyakorlat, de 20 jelentkező esetén ugyanarra a pozícióra lehet, hogy pont emiatt jegyeznek meg.
Ne posztolj! Nem számít, hogy szerinted milyen volt az interjú, semmi esetre se ossz meg részleteket róla a világhálón. Valószínű, hogy az interjút végző személy utánad néz az interneten.
Reméljük, sikerült hasznos tippeket adnunk, sok sikert!